کناف کاری

کناف کاری
This gif contains contact information

کناف کاری یکی از پرطرفدارترین روش ها برای دیزاین سقف ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری می باشد که علاوه بر زیبایی، از نظر فنی نیز مزایای متعددی را به همراه دارد. در این شیوه طراحی سقف از تایل های گچی متحرک و ثابت با طرح و مدل های مختلف استفاده شده و با سرعت بالا مراحل کار انجام میشود. کارانا؛ ارائه دهنده انواع سقف کناف در ادامه هر آنچه که لازم است درباره جدیدترین طرح و مدل های کناف کاری ساختمان بدانید را به همراه عکس ارائه خواهد داد.

کناف کاری

کناف کاری سقف چیست؟

با نگاهی گذرا به ساختمان ها و کاخ های قدیمی در معماری ایران و سایر کشورها کاملا پی به اهمیت بسیار زیاد سقف در آنها خواهید برد. استفاده از انواع گچبری، نقاشی و نصب چراغ و لوسترهای مختلفی همگی نشان دهنده اهمیت سقف در طراحی داخلی می باشند. یکی از شیوه های تقریبا جدید که برای طراحی داخلی مورد استفاده قرار میگیرد، استفاده از تایل های سبک گالوانیزه با روکش گچ می باشد که اصلاحا کناف نامیده میشود. این تایل ها برای اولین بار توسط فردی آلمانی با همین نام معرفی شد.

به عبارت دیگر، کناف کاری به پوشاندن و طراحی فضای داخلی سقف ساختمان ها و کناف مغازه تجاری با تایل های گالوانیزه با روکش گچ گفته میشود که به دو روش ثابت و متحرک قابل اجرا هستند. با توجه به نوع و نحوه اجرای این تجهیزات بر روی سقف، از شیوه های مختلفی برای نورپردازی بر روی آنها استفاده می شود.

کناف کاری سقف

انواع کناف کاری

علاوه بر تنوع زیادی که در صفحات گچی مورد استفاده برای سقف وجود دارد، شیوه اجرای آنها نیز با هم فرق دارد. با توجه به محل نصب کناف و شرایط محیط، نوع آنها و نحوه اجرا مشخص می شود. در حالت کلی می توان انواع کناف کاری را به دو گروه زیر تقسیم بندی نمود:

متحرک

همان طور که از نام این شیوه مشخص است، تایل ها به آسانی قابل جا به جایی بوده و فضای زیرین آنها را می توان برای پوشاندن کابل های برق و تاسیسات مورد استفاده قرار داد. در روند اجرای کار ابتدا لازم است ساختار شبکه ای فلزی به سقف اصلی متصل شود و سپس صفحات گچی بر روی آنها قرار میگیرند. لازم به ذکر است که کناف کار حرفه ای از درزگیرهای مقاوم بین تایل ها استفاده می کند تا ماندگاری و طول عمر آنها تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

عکس کناف کاری

کناف کاری ثابت

از دیگر شیوه هایی که کناف زن ها بیشتر برای محیط های مسکونی مورد استفاده قرار می دهند، ثابت کردن تایل های گچی روی سقف می باشد. در این روش که قیمت ارزان تری دارد، امکان جا به جایی و تعویض تایل ها پس از نصب وجود ندارد و به همین دلیل نیاز به پیاده سازی و نصب شبکه فلزی روی سقف اصلی نخواهد بود. از معایب این نوع کناف کاری می توان به عدم تحرک صفحات گچی اشاره نمود که باعث میشود نتوان به تاسیسات و کابل های برق زیر آنها براحتی و بدون تخریب سقف دسترسی داشت.

کناف کاری ساختمان

علاوه بر قیمت ارزان، کناف زنی ثابت امکان نورپردازی سقف به شیوه های مختلف را فراهم می سازد. انواع مدل های نورمخفی و غیره بر روی این نوع سقف ها قابل اجرا بوده و تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی محیط داخلی ساختمان خواهد داشت. لازم به ذکر است که در هر دو شیوه کناف زنی که به آن اشاره شد، از تایل های معمولی، ضد آب و غیر قابل اشتعال با روکش فایبرگلاس می توان استفاده نمود و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

تفاوت کناف زنی و رابیتس کاری

علاوه بر کناف زنی سقف، در برخی از ساختمان ها از رابیتس کاری نیز استفاده میشود که هر یک دارای مزایا و معایب خاصی هستند. مهم ترین تفاوت این شیوه طراحی سقف ها در این است که برای رابیتس کاری نیاز به پیاده سازی شبکه فلزی با میلگرد روی سقف می باشد و پس از جوشکاری، گچکاری ها انجام میشود. این در حالیست که صفحات گچی کناف به این شبکه های فلزی و جوشکاری نیاز ندارد. در یک مقایسه کلی می توان مزایای اجرای تمام مدل های کناف کاری ساختمان نسبت به رابیتس کاری را به صورت زیر بیان کرد:

 • کناف زنی در مدت زمان کمتری نسبت به رابیتس قابل اجرا می باشد، چون نیاز به جوشکاری ندارند.
 • کناف کاری ارزان تر از رابیتس می باشد چون مصالح و نیروی کار کمتری نیاز دارد.
 • بازسازی ساختمان های دارای رابیتس سخت تر می باشد.
كناف كاري سقف

مدل های کناف کاری ساختمان

به دلیل تنوع زیاد در طرح های کناف زنی و ویژگی هایی که هر یک دارند، بهتر است قبل از اجرای کار به فاکتورهای زیادی توجه شود. به عنوان مثال، لازم است ارتفاع سقف، سبک طراحی داخلی، میزان نور و روشنایی محیط و بزرگی فضا مد نظر قرار گرفته شود. علیرغم تنوع بسیار بالا در این شیوه تزئین سقف ساختمان ها، در ادامه به چند نمونه کناف کاری سقف رایج اشاره خواهیم داشت:

طرح کلاسیک

این طرح ها بیشتر برای کناف سقف پذیرایی کلاسیک و تالارها مورد استفاده قرار میگیرند و مهم ترین ویژگی آنها، وجود قوس و منحنی و طرح های گنبدی بر روی آنها می باشد. علاوه بر طرح های منحنی و اشکال هندسی به کار رفته در بخش های مختلف، در این طرح ها به شدت به نورپردازی تاکید میشود. استفاده از چراغ های کوچک با تعداد زیاد در بخش های مختلف سقف منجر به زیباتر شدن آن خواهد شد و ارتفاع آنها نیز بیشتر نشان می دهد.

Knauf roofing

طرح مدرن

از دیگر طرح های کناف زنی می توان به نوع مدرن آنها اشاره نمود که گزینه ای کاربردی برای سقف های استخر ، کناف اتاق خواب و مدل کناف آشپزخانه می باشد. تایل های مورد استفاده در این طرح ها بدون برآمدگی و منحنی و قوس بوده و سقف نظم بسیار خوبی دارد. طرح های مدرن این سقف ها باعث میشود تا فضا شلوغ نباشد و با نورپردازی های جزئی به خوبی می توان ارتفاع آنها را بلندتر جلوه داد.

در عکس کناف کاری زیر می توانید جلوه نورپردازی را بر روی آنها مشاهده کنید. این طرح و مدل ها برای محیط های کاری و تجاری نیز گزینه های بسیار کاربردی خواهند بود.

طرح های کناف کاری

مزایای کناف کاری ساختمان

روش های بسیار زیادی برای تزئین و طراحی سقف ها وجود دارد که در این میان از کناف استقبال خوبی به عمل آمده است. دلیل اصلی این استقبال، مزایای متعدد آنها می باشد که عبارتند از:

 • عدم نیاز به تخریب سقف اصلی برای آماده سازی زیر ساخت
 • وزن سبک تایل های گالوانیزه با روکش گچ و کاهش بار مرده ساختمان و افزایش مقاومت بنا در برابر زلزله
 • اجرای سریع کناف کاری ساختمان به دلیل عدم نیاز به نصب میلگرد و شبکه های فلزی برخلاف رابیتس کاری
 • عدم نیاز به مصالح ساختمانی زیاد و کاهش هزینه های اجرا
 • دسترسی آسان به تاسیسات و کابل های برق زیر صفحات گچی متحرک
 • تنوع بالا در طرح های کناف کاری سقف
نمونه کناف کاری سقف

کناف کار ارزان یا حرفه ای؟

در تمام مراحل ساخت یک بنا؛ از طراحی نقشه گرفته تا اجرای آن مدیریت هزینه ها اهمیت بسیار زیادی دارد. این مساله مخصوصا با افزایش قیمت مصالح ساختمانی در چند سال اخیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است. به همین دلیل اغلب افراد به دنبال کناف کار ارزن می باشند که مشکلات زیادی را به همراه دارد. چون هر گونه زیر پا گذاشتن کیفیت در تمام مراحل ساخت و دیزاین ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری، برابر است با کاهش طول عمر بنا و ایمنی و امنیت آن! لذا پیشنهاد می کنیم به دنبال کناف ارزان و حرفه ای و با تجربه باشید.

این افراد می توانند در مدت زمان کوتاه، با رعایت استانداردها و اصول ایمنی و استفاده حداقلی از مصالح در نهایت پروژه ها را با بهترین کیفیت ارائه دهند. قیمت کناف کاری در حالت کلی بر اساس فاکتورهای زیر تعیین می شوند:

 • شرایط محیط اجرای کار و میزان زمان مورد نیاز برای آماده سازی زیر ساخت: آماده سازی سقف های قدیمی زمان بر بوده و هزینه های دستمزد نیروهای کار در این شرایط افزایش پیدا خواهند کرد.
 • مدل و طرح های کناف کاری می توانند بر هزینه نهایی کار تاثیر زیادی داشته باشند: هر چه طرح ها پیچیده تر باشد، به همان نسبت دستمزد و هزینه اجرای آن بیشتر خواهد شد.
 • ابعاد و متراژ سقف ارتباط مستقیم با هزینه های کناف زنی دارد
مدل های کناف کاری

جدیدترین مدل های کناف کاری با کارانا

با توجه به تنوع بالا در مدل های کناف کاری و اهمیت بسیار زیاد مهارت کناف زن، پیشنهاد می کنیم همیشه به دنبال تیم های حرفه ای و با سابقه در این حوزه باشید. گروه کارانا با سالها تجربه و ارائه پروژه و نمونه کارهای موفق در این حوزه، آماده همکاری می باشد. کارشناسان این مجموعه آماده ارائه مشاوره رایگان قبل از عقد قرارداد و اجرای پروژه های کناف می باشند. جهت کسب اطلاعت بیشتر و مشاهده عکس و نمونه کارهای این مجموعه می توانید از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه با گروه کارانا در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط با کناف کاری: