سقف استخر

This gif contains contact information

سقف استخر به دلیل تماس با نم و رطوبت زیاد نسبت به سقف سایر محیط های مسکونی و تجاری و اداری اهمیت بالاتری داشته و متریالی که در آن کاربرد دارد کمی متفاوت است. در حالت کلی از سازه های گچی برای پوشش سقف استخر ویلا و باغ و خانگی استفاده نمیشود، چون رطوبت منجر به خرابی آنها شده و به مرور مصالح ریزش می کنند.

به همین دلیل بیشتر از سقف کاذب که دارای تنوع زیادی هستند به عنوان پوشش و کاور سقف استخر سرپوشیده خانگی و غیره استفاده میشود که دارای انواع مختلف ثابت و متحرک است. برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف این سقف ها و مزایا و معایب و کاربرد هر یک در ادامه به کارانا همراه باشید.

سقف استخر

بهترین پوشش سقف استخر کدام است؟

قبل از معرفی گزینه های مختلفی که می توان برای مقاوم سازی و زیباتر شدن سقف استخرهای سرپوشیده استفاده کرد، لازم است بررسی کنیم که چه ویژگی هایی باید حتما در آنها وجود داشته باشد. مهم ترین ویژگی های این گروه از سقف ها عبارتند از:

 • متریالی که برای سقف استفاده میشود باید تا حد امکان وزن کمی داشته و منجر به افزایش بار تحمیلی به بنا نشود. در غیر این صورت استحکام سازه کاهش پیدا خواهد کرد.
 •  تماس سقف با نم و رطوبت نباید منجر به تغییر شکل سقف و تخریب آن شود.
 • افزایش و کاهش دما در ساعات مختلف شبانه روز نباید منجر به انبساط و انقباض شدید سقف شود، در غیر این صورت به مرور به بخش های مختلف سازه فشار وارد خواهد شد.
 •  با توجه به اینکه استخر محیط شاد و پر از انرژی می باشد، لذا متریالی باید برای تزئین سقف آن استفاده شود که از نظر زیبایی شناسی نیز در سطح ایده آلی قرار داشته باشد.
 • تا حد امکان پوشش سقف استخر ثابت باید بتواند تاسیسات و کابل و سیم کشی برق را پنهان و در شرایط لزوم دسترسی به آنها را آسان کند.
پوشش سقف استخر

انواع سقف کاذب استخر سرپوشیده

با توجه به ویژگی هایی که متریال به کار رفته برای سقف در محیط های نمناک باید داشته باشند، چند گزینه پرکاربرد را در این زمینه می توان معرفی کرد که عبارتند از:

سقف کشسان استخر

از جدیدترین و زیباترین گزینه هایی که می توان برای این منظور استفاده کرد، انواع سقف کشسان می باشد. این سقف ها از پارچه های پی وی سی تولید شده و به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارند با شکل و طرح و مدل های مختلف قابل اجرا هستند. در واقع این گزینه زیرمجموعه ای از سقف دکوراتیو به شمار می رود و روی سقف اصلی از داخل نصب میشود. برای نصب آن ابتدا زیرساخت فلزی آماده شده و روکش طرح دار یا ساده مات و براق به همراه نورپردازی روی آن قرار گرفته و با دستگاه های تهویه فرم دهی میشوند.

از مهم ترین مزایای سقف کشسان استخر می توان به تنوع بسیار زیاد از نظر رنگ بندی و شکل و طرح اشاره نمود. علاوه براین، ورق های پی وی سی در برابر نم و رطوبت و افزایش و کاهش دما مقاومت بالایی داشته و استحکام آنها نیز زیاد است.

سقف کشسان استخر

آسمان مجازی استخر

استفاده از آسمان مجازی برای سقف استخر ویلا و خانه کاربرد زیادی دارد و فضایی بسیار زیبا را فراهم می کند. برای اجرای این نوع سقف از ورق های مقاوم پلکسی استفاده میشود تا نور را به خوبی از خود عبور دهند. طرح مورد نظر با رنگ بندی مناسب ابتدا روی سقف اصلی قرار گرفته و نورپردازی اجرا می گردد. سپس ورق های پلکسی بسیار مقاوم در برابر نم و رطوبت و ضربه نصب می گردد. توجه داشته باشید که دسترسی به تاسیسات و کابل های برق روی سقف با آسمان مجازی آسان نبوده و این یک نقطه ضعف برای آنها به شمار می رود.

سقف استخر کناف

از دیگر گزینه های بسیار کاربردی می توان به سقف کناف اشاره نمود که از تایل های جدا از هم فلزی با روکش تشکیل شده اند. در اجرای این سقف ها نیز ابتدا شبکه فلزی ابتدا روی سقف اصلی اجرا شده و تایل ها به ترتیب روی آنها قرار میگیرند. با توجه به اینکه تایل ها در این نوع کاور سقف استخر به آسانی جا به جا میشوند، به همین دلیل می توان تاسیسات را با آنها پنهان و در شرایط لزوم به آنها دسترسی پیدا کرد.

سقف کناف استخر

سقف پلی کربنات استخری

برای نصب سقف استخر ثابت و متحرک می توان از سقف های پلی کربنات استفاده کرد. این سقف ها از ورق های پلیمری تشکیل شده و کاملا شفاف بوده و نور را به خوبی از خود عبور می دهند. از مهم ترین موارد کاربرد آنها می توان به سقف استخر باغ اشاره کرد که در اغلب مواقع روباز هستند. ورق های پلی کربنات قابل فرم دهی هستند و می توان به صورت متحرک و ثابت آنها را روی استخر باغ و ویلا اجرا و بر حسب شرایط آنها را باز و بسته کرد.

سقف شیشه ای برای استخر

استفاده از شیشه های سکوریت با قطر بسیار زیاد برای پوشش سقف استخر خانگی یا ویلا باعث میشود محیطی بسیار لوکس با روشنایی فوق العاده زیبا داشته باشید. شیشه های به کار رفته در این نوع سقف در اغلب مواقع به صورت تایل های جدا از هم اجرا میشوند تا باز و بسته شدن و همچنین تعویض آنها به آسانی امکان پذیر باشد.

انواع پوشش سقف استخر بر اساس نحوه عملکرد

علاوه بر تفاوت هایی که در متریال به کار رفته و نحوه اجرای آنها در سقف ها وجود دارد، می توان آنها را بر اساس چگونگی عملکردشان نیز در گروه های مختلفی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

سقف استخر ثابت

این گروه از سقف ها روی سقف اصلی نصب شده و امکان باز و بسته شدن آنها وجود ندارد. آسمان مجازی، کشسان و کناف همگی در گروه سقف های ثابت استخر به شمار می روند. به همین دلیل بیشتر در محیط های سرپوشیده از آنها استفاده میشود.

سقف استخر ثابت

سقف متحرک

سقف های پلی کربنات و شیشه ای را می توان به صورت متحرک نیز اجرا نمود. به طوریکه از راه دور و با ریموت بر حسب شرایط محیط قابل باز و بسته شدن هستند. به عنوان مثال در روزهای بارانی می توان سقف کاملا بست و در روزهای تابستان آن را باز کرد و از نور خورشید در حین شنا لذت برد.

کاربرد سقف کاذب استخر سرپوشیده

هر یک از انواع سقف هایی که در طول متن به آنها اشاره شد در محیط های متعددی قابل استفاده بوده و کاربرد متفاوتی دارند. از اصلی ترین موارد کاربرد سقف کاذب استخر سرپوشیده می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

سقف استخر ویلا

برای سقف استخر ویلا با توجه به اینکه در اغلب مواقع به صورت سرپوشیده و در طبقه اول ساختمان اجرا میشود، می توان گزینه هایی را انتخاب کرد که بیشتر جنبه تزئیناتی دارند. برای این نوع سقف لازم است از متریال با کیفیت و مقاوم در برابر نم و رطوبت استفاده شود و در عین حال منجر به زیباتر شدن محیط شود.

سقف استخر ویلا و باغ

برای کاور سقف استخر ویلا پیشنهاد می کنیم به طراحی داخلی محیط و میزان نور و روشنایی آن توجه کنید. به عنوان مثال، اگر استخر کوچک بوده و ارتفاع دیوارها کم است، پوشش هایی با رنگ های روشن و نورپردازی حرفه ای را انتخاب کنید. استفاده از طرح های تیره در سقف باعث میشود فضا کمی دلگیر و کوچک تر بنظر برسد.

سقف استخر خانگی

در اجرای سقف استخر خانگی نیز مانند ویلا بیشتر باید سقف های تزئینی را مد نظر داشته باشید. البته لازم به ذکر است، استفاده از شیشه در سقف برای این قبیل محیط ها کاربرد گسترده ای دارد و اجرای آن نیاز به تخصص بالایی داشته و از نظر قیمت نیز گران می باشند. لذا، اگر بودجه محدودی دارید، بهتر است پلی کربنات و شیشه  را انتخاب نکنید چون قیمت گران تری داشته و تنوع در آنها کمتر است. 

سقف استخر خانگی

سقف استخر باغ

استخرهای اجرا شده در باغ ها اغلب روباز می باشند و در روزهای سرد سال کاربرد زیادی ندارند. به همین دلیل با استفاده از کاور سقف استخر می توان کارایی آنها را تا حد زیادی افزایش داد. کاورهای استفاده شده برای این سقف ها دارای انواع مختلف ثابت و متحرک بوده و با توجه به شرایط محیط انتخاب میشوند. به عنوان مثال، با کاروهای پلی کربنات می توان سقفی شبیه شیشه داشت، اما قیمت آن از شیشه ارزان تر و مقاومت آن نیز بیشتر است.

مزایای سقف کاذب استخر

دلایل زیادی برای استفاده از این سقف ها وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • ایجاد فضای زیبا و دلنشین برای لذت بیشتر از شنا
 •  
 • جلوگیری از تخریب سقف اصلی به دلیل تماس با نم و رطوبت
 •  
 • بهبود عایق بندی سقف و جلوگیری از هدر رفتن انرژی
 •  
 • ایجاد نظم بهتر با پنهان سازی تاسیسات و سیم و کابل های استفاده شده در سقف
 •  
 • دسترسی آسان به تاسیسات به کار رفته در سقف برای تعویض و تعمیر آنها
 •  
 • عدم نیاز به استفاده از مصالح ساختمانی و جلوگیری از افزایش وزن سقف
 •  
 • اجرای سریع به دلیل اینکه متریال پوشش سقف از قبل آماده بوده و بلافاصله پس از انتقال به محیط نصب میشوند.
انواع سقف استخر

کارانا؛ اجرای انواع سقف استخر

جهت اجرای هر یک از انواع سقف های ذکر شده در طول متن می توانید از خدمات گروه کارانا استفاده کنید. این مجموعه با بهره مندی از افراد متخصص در این حوزه بهترین متریال را با توجه به شرایط محیط به شما پیشنهاد داده و با بالاترین کیفیت در کمترین زمان آن را اجرا می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان کارانا تماس بگیرید.

مقالات مرتبط با سقف استخر:

2 پاسخ به “سقف استخر”

 1. شیرزاد گفت:

  با سلام
  ممنون از راهنمایی و معرفی انواع سقف های کاذب استخر
  بنده یه پروژه ی استخر عمومی در ابعاد حدودا ۴۰ .۲۰متر داریم
  میخواستم مشاوره بگیرم اگه امکان داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *